Opožděný vývoj řeči

Opožděný vývoj řeči

Máte doma batole a zdá se vám, že mluví méně než jeho vrstevníci? Popřípadě nemluví vůbec?č?

Pokud nástup řeči dítěte začal o něco později, říkáme tomu opožděný vývoj řeči prostý. Dítě vrstevníky dohoní sice se skluzem, ale všemi stádii vývoje řeči si projde stejně jako dítě, které se začalo rozvíjet zavčas. Proto ale nelze očekávat, že dítě s OVŘ bude mluvit úplně stejně jako děti, které mají předstih. Výslovnost se bude u dítěte upevňovat a zlepšovat díky aktivnímu slovníku. Tedy při slovech, které dítě samo aktivně užívá. Vývoj řeči je součástí psychomotorického vývoje, který znamená sled dějů vedoucích k neustálému rozvíjení dítěte.

Pokud i přes snahu vývoj řeči nepostupuje, je potřeba provést rozsáhlejší diagnostiku a najít příčinu. Může se jednat o sluchové postižení, neurovývojovou poruchu, nedostatečné rozumové schopnosti nebo další příčiny. Důležitým ukazatelem je i způsob příjmu potravy nebo denní režim (spánek).

Terapie se utváří podle příčiny, která opoždění vývoje řeči způsobila. Důležitý je multifaktoriální přístup, tedy spolupráce několika odborníků (foniatr, psycholog, ORL a logoped).

Máte-li podezření na opoždění vývoje řeči svého dítěte, objednejte se na konzultaci. K prvnímu sezení v naší logopedické ambulanci stačí, když ke konzultaci přijdete sami bez dítěte, třeba jen s audio či video nahrávkou. Důvodů, proč se řeč nerozvíjí může být mnoho, proto zbytečně návštěvu neodkládejte a přijďte se poradit nejpozději kolem druhého roku dítěte. Společně se pokusíme odhalit příčinu opožděného vývoje řeči a zaměříme pozornost na komunikaci v rodině. Naučíme Vás mluvit se svým dítětem tak, abyste mu pomáhali řeč rozvíjet.

Pokud jste jako rodiče znepokojení a rádi byste stav co nejdříve prokonzultovali s odborníkem, využijte Logopedickou pohotovost online.

Přečtěte si:

Kdy začít chodit na logopedii? – Přečtěte si o signálech, které by Vám neměly uniknout, pokud zvažujete logopedickou péči.

Doporučená literatura:

Teorie

Rozvoj komunikačních a jazykových schopností. U dětí od narození do tří let věku. – Barbora Červenková, Grada 2019

Jak mluvit s dětmi od narození do tří let – Katarína Horňáková, Svetlana Kapalková, Marína Mikulajová, Portál 2009

Opožděný vývoj řeči – Dysfázie – metodika reedukace, Dana Kutálková, Septima 2002

Praxe

Mluv se mnou – Kateřina Slezáková, Portál 2014

Stratený šál – Svetlana Kapalková, Ľudmila Mičianová, Egreš o.z. 2018

Nina ide spinkať – Svetlana Kapalková, OZ Krajina čitatelľov 2020

Zdroje:

Klenková, J. (2006). Logopedie (1st ed.). Praha: Grada.

Copyright © 2011 - 2024 PhDr. Jan Dezort, Ph.D.; WebDesign © 2011 - 2024 Martin Argaláš
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie.   Ok