Dyslalie (vada výslovnosti)

Dyslalie (vada výslovnosti)

„Je mi 35 let a špatně vyslovuji hlásky R a Ř. V dětství jsem chodil na logopedii, ale bez úspěchu. Dá se správná výslovnost naučit v dospělosti?“ Toto je jedna z nejčastějších otázek, které dostáváme. Odpověď zní ano. Náprava špatné výslovnosti hlásek (nejen R a Ř, ale také např. sykavek) je v dospělosti možná a často rychlejší než u dětí.

Co je dyslálie?

Dyslalie neboli vada výslovnosti není v dospělosti žádnou kuriozitou a může mít mnoho příčin. Často si ji člověk nese již z dětství, kdy vznikla nesprávná výslovnost nejčastěji sykavek, R a Ř. Podílet se na ní mohou také ortodontické zásahy.

Jak probíhá terapie dyslálie u dospělých?

Nácvik výslovnosti hlásek je u dospělého klienta mnohem rychlejší, avšak její zafixování může trvat déle. Úspěch závisí na vůli, pravidelném cvičení dle pokynů logopeda a taky na trpělivosti. V naší ordinaci Vám vysvětlíme, jak správně postupovat při vyvozování hlásky a jejím procvičování. Logoped Vás provede jednotlivými kroky až k používání nové, správně vytvořené hlásky v běžné řeči. Používáme zásadně materiály vhodné pro dospělé klienty. Nemusíte se tedy bát, že se budete cítit trapně. Při terapii Vám poskytneme i videonahrávky s vysvětlením, podle kterých můžete procvičovat i doma.

I přesto, že chození na logopedii má většina lidí spojené s předškolním věkem a opakováním básniček, věkové limity neexistují. Ba naopak dospělý klient je více motivovaný a rychleji pochopí to, co po něm chceme. Nestyďte se a navštivte klinického logopeda. Nikdy není pozdě na sobě začít pracovat!

DobraLogopedie.cz » Logopedie » Logopedie pro dospělé » Dyslalie (vada výslovnosti)
Copyright © 2011 - 2024 PhDr. Jan Dezort, Ph.D.; WebDesign © 2011 - 2024 Martin Argaláš
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie.   Ok